برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی

ارمنستان ( Armenia )

اطلاعات کلی

پایتخت: ایروان
زبان رسمی: ارمنی ،آذری، کردی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: درام
مذهب: اكثريت ارمنی
امید طول عمر: 8/71 سال
رشد سالانه جمعیت: 32/.- درصد

جمعیت: 2,991,360 نفر


سرود ملی

جغرافیای کشور ارمنستان

كل ارمنستان كوهستاني است , فقط 10% مساحت كشور كمتر از 1000 متر ارتفاع دارد.  رودهاي مهم: ارس، زنگه.  بلندترين نقطه: كوه آراگاتس، 4090 متر.  آب و هوا: ارمنستان آب و هوايي خشك با اختلاف محلي بسيار به دليل ميزان ارتفاع و ديگر عوامل دارد.

شهرهای مهم: کوماری, کاراکلیس
مساحت: 79800 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 40 درجه شمالی و 45 درجه غربی

حکومت

259 عضو مجمع و رئيس جمهور اجرايي با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌شوند. قرار است قانون اساسي جديدي تدوين گردد.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • جنبش ملي ارمنستان • اتحاد براي خودمختاري ملي (ملي گراي افراطي) و فدراسيون انقلابي ارمنستان

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر

روسيه ارمنستان شرقي را بين 1813 و 1828 به دست آورد. ارمنستان غربي تحت حكومت عثمانيها مورد آزار قرار گرتف و در 1896 و دوباره در 1915 دستخوش قتل عام در مقياسي بزرگ شد. طي جنگ جهاني اول تركيه نزديك به 000/000/2 ارمني را كه مظنون به طرفداري از روسيه بودند به سوريه و بين النهرين تبعيد كرد. بازماندگان اين واقعه در اروپا و ايالات متحد امريكا پراكنده شدند. به دنبال از هم پاشي روسيه تزاري، ارمنستاني مستقل به مدت كوتاهي (1918 تا 1922) ظهور كرد، ولي بر سر مالكيت زمين با تمامي همسايگانش با جنگ روبرو شد. در 1922 ارمنستان به بخشي از جمهوري ماوراء قفقاز شوروي و در 1936 به صورت جمهوري مجزايي در اتحاد جماهير شوروي تبديل گشت. پس از كودتاي نا موفق كمونيستها در مسكو (سپتامبر 1991) ارمنستان اعلام استقلال كرد و در زمان انحلال شوروي (دسامبر 1991) از سوي جامعه بين المللي به رسميت شناخته شد. از 1990 نيروهاي آذري و ارمني بر سر حاكميت قره باغ عليا درگير كشمكش خشونت باري بوده‌اند. اين سرزمين كه اكثريت جمعيت آن را ارمنيان مسيحي ارتودوكس تشكيل مي‌دهند در محاصره آذريهاي شيعه قرار دارد.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: اين آمار موجود نيست. خدمت سربازي : 2 سال.

آموزش

ميزان باسوادي : اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: 5 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 1 دانشگاه و 1 پلي تكنيك.

اقتصاد

بخش صنعتي متنوع است و شامل صنايع شيميايي، فلزي، نساجي، ابزارهاي دقيق و فرآوري غذايي است. پروژه‌هاي بزرگ نيروي هيدروالكتريك و آب براي كشاورزي را تأمين مي‌كنند. اقداماتي براي ايجاد اقتصاد بازار انجام شده، ولي محاصره مؤثر آذريها اقتصاد را ويران كرده است.

تبلیغات اینترنتی
 


سلامتی:   داروها  |  گیاهان دارویی  |  بیماریها

   
تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی زبان
 

© 2007 - 2021 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی