برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی

اسلوونی ( Slovenia )

اطلاعات کلی

پایتخت: لیوبلیانا
زبان رسمی: اسلوونیایی ،صربو ، کرواتی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: تولار tolar
مذهب: کاتولیک رومی
رشد سالانه جمعیت: 0.01 - درصد

جمعیت: 2,011,473 نفر (July 2004 est.)


سرود ملی

جغرافیای کشور اسلوونی

بخش اعظم اسلووني متشكل از كوهستانها است از جمله كوههاي آلپ، كاراوانكن و آلپ جولياي. در شرق تپه‌ها در مجاورت دره دراوا جاي دارد؛ در غرب، اسلووني ساحل بسيار كوتاهي به درياي آدرياتيك دارد.  رودهاي مهم: دراوا، ساوا، مورا.  بلندترين نقطه: تريگلاوات 2864 متر.  آب و هوا: جنوب و غرب آب و هواي مديترانه‌اي دارد ؛ در شمال و شرف تنوع دمايي بيشتري هست.

شهرهای مهم: ماریبور
مساحت: 20,273 کیلومتر مربع
خط ساحلی: :46.6 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 46 درجه و 7 دقیقه شمالی و 14درجه و 49 دقیقه شرقی

حکومت

240 عضو مجمع و رئيس جمهور – كه نخست وزير و كابينه را انتصاب مي‌كند – با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال مستقيما انتخاب مي‌شوند. قانوناساسي جديدي در دست بررسي است.  احزاب عمده سياسي عبارتند از : • ‌حزب ليبرال دموكرات • حزب دموكرات مسيحي • حزب احياي دموكراتيك (‌كمونيست سابق)

عضویت: سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا،شورای اروپا

تاریخ معاصر

اسلوونها طي قرون ششم و هفتم ميلادي به غرب بالكان داخل شدند . در قرن نهم اين منطقه بين چندين فرمانرواي آلماني تقسيم گشت و تنها اسلووني در جنوب (كارنيولا) در برابر نفوذ آلمانها مقاومت كرد. در 1335 كارنيولا تحت سلطه هاپسبورگ (اتريش) رفت، هر چند تقريبا به طور مداوم تا 1918 تحت حكومت هاپسبورگ بود، ولي اسلوونها توانستندهويت ملي خود را حفظ كنند. تشويق رسمي زبان اسلوونيايي تحت حكومت فرانسه ناپلئوني (1809 تا 1814) به احاي ملي اسلووني در قرن نوزدهم نيرو داد. زماني كه امپراتوري هاپسبورگ از هم پاشيد، اسلوونها به صربها و كراواتها و مونته نگروي‌‌ها پيوستند و كشور جديدي را كه در 1929 به يوگسلاوي تغيير نام داد تشكيل دادند. هنگامي كه يوگسلاوي در 1945 تبديل به كشور فدرال كمونيستي گشت، اراضي اسلوونيا به عنوان جمهوري اسلووني به رسميت شناخته شد. پس از مرگ تيتو، رئس جمهور يوگسلاوي، در 1980 پايه‌هاي اين فدراسيون به دليل بحرانهاي ملي گرايانه متزلزل گرديد. اسلووني ثروتمندترين بخش يوگسلاوي به سوي دموكراسي سوق يافت. در انتخابات آزاد 1990 ملي گرايان به اكثريت در مجمع اسلووني دست يافتند و در ژوئن 1991 اعلام استقلال كردند. به دنبال شكست در مبارزه‌اي كوتاه مدت، نيروهاي فدرال يوگسلاوي از اسلووني خارج شدند. در 1992 استقلال اسلووني به طور گسترده‌اي به رسميت شناخته شد.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: 000/60 (تخمين 1992). خدمت سربازي: 12 ماه.

آموزش

ميزان باسوادي: اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 3

اقتصاد

اسلووني با سطح زندگي نزديك به كشورهاي اروپاي غربي، صنعتي‌ترين و از نظر اقتصادي توسعه يافته‌ترين بخش يوگسلاوي بود. صنايه شامل آهن و فولاد، نساجي و استخراج زغال سنگ است. پرورش دام و كشت علوفه از ويژگيهاي بخش كشاورزي است.

تبلیغات اینترنتی
 


سلامتی:   بیماریها  |  داروها  |  گیاهان دارویی

   
تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی زبان
 

© 2007 - 2021 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی