برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی

اوکراین ( Ukraine )

اطلاعات کلی

پایتخت: کیف
زبان رسمی: اوکراینی ، روسی ، بلاروسی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: هریونیا hryvnia
مذهب: يونيات اوكرايني (كاتوليك رومي)، ارتودوكس (مستقل روسي)
امید طول عمر: 67/1 سال
رشد سالانه جمعیت: 0.66%درصد(July 2004 est.)

جمعیت: 47,732,079 نفر (July 2004 est.)


سرود ملی

جغرافیای کشور اوکراین

بيشتر اوكراين – بزرگترين كشور اروپا پس از روسيه – متشكل از جلگه‌اه (استپها) استكه فلاتهاي پست و آبگيرها آن را قطع مي‌كند. در شمال بخشي از ماندابهاي پريپت و در كنار درياي سياه و درياي آزوف زمين پست ساحلي جاي دارد. مركز اوكراين متشكل است از زمين پست دنپر و فلات دنپر، گسترده‌ترين زمين مرتفع د راين جمهوري. شرق اوكراين متشكل است از دره دم و بخشي از زمين مرتفع روسيه مركزي. متنوع ترين مناظر در غرب كشور است، جايي كه زمينهاي پست به داخل مجارستان گسترده است و كوههاي كارپات كه بيش از 200 متر ارتفاع دارد. شبه جزيره كريمه متشكل از رشته كوهها و دره‌هاي حاصلخيز موازي است.  رودهاي مهم: دن دنپر، دنستر، دونتس ، بوگ.  بلندترين نقطه: قله هوورلا، 2061 متر.  آب و هوا: شبه جزيره كريمه آب و هواي مديترانه‌اي دارد. باقي اوكراين معتدل است. در غرب كشور زمستانها ملايم تر و تابستانها خنك تر است. در شمال كوههاي كارپات سنگين‌ترين برف مي‌بارد. بارندگي متوسط است و معمولا در تابستان به حداكثر مي‌رسد.

شهرهای مهم: خارکوف, دنپرویتروفسک,اودسا, دونتسک،زاپوروژیه،لوف،کریووی روگ
مساحت: 603,700 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 2782 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 49درجه و 00دقیقه شمالی و 32 درجه و 00 دقیقه شرقی

حکومت

مجمع قانون گذاري با 450 عضو رئيس جمهور – كه شوراي وزرا را انتصاب مي‌كند – با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌گردند. قرار است قانون اساسي جديدي تدوين شود.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • شامل اوكراين جديد (ميانه رو متمايل به چپ)، • جنبش خلق اوكراين (ملي گرا)، • كنگره نيروهاي دموكراتيك ملي (محافظه كار)، • حزب كمونيست (كه در 1993 اجازه اصلاح يافت).  جمهوري خودمختار • كريمه جمهوري خودمختاري با مشخصات زیر است: كريمه مساحت: 000/27 كيلومتر مربع. پايتخت : سيمفروپول.

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه كشورهاي مستقل مشترك المنافع ،كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا

تاریخ معاصر

طي 1648 تا 1651 قزاقها – كشاورزان جنگجو در اوكراين كه نيروهاي مزدور سواره را تشكيل مي‌دادند – بر ضد حكومت لهستان شوريدند و از تزار روسيه تقاضاي كمك كردند. دو جنگ بين روسيه و لهستان در گرفت و در 1660 اوكراين ميان لهستان و روسيه تقسيم شد. از 1672 تا 1966 تركاي عثماني بخش لهستاني اوكراين را اشغال كردند. در 1775 روسيه تزاري خودمختاري قزاقها را سركوب كرد و طي تقسيم دوم لهستان بيشتر اوكراين را تحت حكومت روسها دوباره متحد ساخت (1793). در 1876 روسيه استفاده از زبان اوكرايني در مدارس و مطبوعات را ممنوع كرد. ولي جنبش ملي گرايانه اوكراين در فضاي ليبرال تر گاليسيا در غرب اين سرزمين كه طب اولين تقسيم لهستان (1772) ضميمه اتريش شده بود ادامه يافت. اوكرايني‌اهي داخلي روسيه با استفاده از فرصت حاصله از بروز جنگ جهاني اول و انقلاب روسيه اعلام استقلال كردند (ژانويه 1918) ولي در خاركوف دولت شوروي اوكراين بر پا شد. زماني كه امپراتوري اتريش – هنگري از هم پاشيد (نوامبر 1918) اوكراين و گاليسيا با هم متحد شدند. اين كشور تازه پا را لهستان به دنبال ادعاهاي ارضي و ارتش سرخ شوروي در حمايت از سوويت خاركوف مورد تهاجم قرار دارند. ارتش سرخ غلبه يافت و در 1922 اوكراين يكي از بنيانگذاران اتحاد جماهير شوروي شد، ولي ناحيه لوف در دست لهستان باقي ماند. از 1928 ژوزف استالين رهبر شوروي تصفيه مخالفان و برنامه جديد روسي سازي در اوكراين را آغاز كرد. پس از جنگ جهاني دوم – كه طي آن اوكراين در اشغال آلمان نازي بود – جمهوري شوروي اوكراين با انضمام لوف (از لهستان) ، بوكووينا (از روماني)و روتينيا (از چكسلواكي) و سرانجام كريمه (از روسيه) در 1954 بزرگتر شد. در 1986 و به دنبال حادثه نيروگاه هسته‌اي چرنوبيل، در شمال كيف، و به دليل بي تفاوتي مشهود شوروي نسبت به اين حادثه، احساست ملي گرايانه اوكراينيها بر انگيخته شد. سياستمداران اوكرايني در واكنش به تجديد سازمان اتحاد شوروي در اواخر دهه 1980 خواستار خودگرداني بيشتري شدند. تصميم اين جمهوري در اعلام استقلال به دنبال كودتاي نافرجام كمونيستهاي تندرو در مسكو (سپتامبر 1991) اضمحلال شوروي را سرعت بخشيد. در دسامبر 1991 اوكراين از سوي جامعه بين المللي به رسميت شناخته شد، ولي تنش بين مسكو و كيف در مورد وفاداري نيروهاي شوروي در اوكراين و وضعيت قانوني كريمه و ناوگان درياي سياه باقي ماند.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: 000/230. خدمت سربازي : 18 ماه.

آموزش

ميزان با سوادي : نزديك به 100% (تخمين 1990). سنين تحصيل اجباري: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 10 دانشگاه و 8 پلي تكنيك.

اقتصاد

اوكراين به سبد نان شوروي معروف بود. در مزارع بزرگ اشتراكي در استپها غلات، گياهان علوفه‌اي و سبزي كشت مي‌شود. در شمال كشت سيب زميني و گياه كتان با اهميت است، پرورش ميوه (از حمله انگور) به ويژه در كريمه متداول است. منابع طبيعي شامل سنگ آهن، نفت، منگنز و سنگ نمك است. ولي ناحيه وسيع زغال خيز دونتس پايگاه اصلي صنايع اوكراين است. صنايع آهن و فولاد اوكراين تقريبا به بزرگي اين صنايع در روسيه است. صنايع عمده ديگر شامل صنايع كالاهاي مصرفي، مهندسي سنگين (لوكوموتيو راه آهن، كشتي سازي، ژنراتور) فراوري غذايي و مواد شيميايي و ابزار شيميايي است. در درون شوروي، اوكراين مازاد برق، غلات و بسياري كالاهي صنعتي داشت. اولين قدمهاي خصوصي سازي برداشته شده ولي اقتصاد كشور با مشكلات جدي از جمله تورم افسار گسيخته و صنايع رو به زوال مواجه است.

تبلیغات اینترنتی
 


سلامتی:   بیماریها  |  داروها  |  گیاهان دارویی

   
تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی زبان
 

© 2007 - 2021 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی