برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی

بلاروس ( Belarus )

اطلاعات کلی

پایتخت: مینسک
زبان رسمی: بلاروسی ، روسی ، لهستانی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: روبل بلاروس(Belarusian ruble)
مذهب: اکثریت ارتودوکس روسی، اقلیت کاتولیک رومی
امید طول عمر: 71/3 سال
رشد سالانه جمعیت: 0.11- %درصد (July 2004 est)

جمعیت: 1,031,520 نفر(July 2004 est)


سرود ملی

جغرافیای کشور بلاروس

حاصلخيز و پر آب در مركز و ماندابهاي پست پريپيت در جنوب و شرق. بيشتر كشور مسطح است.  رودهاي مهم:‌دنپر، پريپيت، دوينا، نمان.  بلندترين نقطه: كوه دزيارژينسكايا، 346 متر.  آب و هوا: تنوع دمايي در اين كشور به دليل نزديكي درياي بالتيك اعتدال مي‌يابد. زمستانهاي بلاروس بسيار معتدل تر از زمستانهاي بخش اروپايي روسيه در شرق است.

شهرهای مهم: گومل ،موگیلوف ،ویتبسک، گرودنو، برست
مساحت: 207,600 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 53درجه شمالی و 28 درجه شرقی

حکومت

360 عضو مجلس قانونگذاري و رئيس جمهور – كه نخست وزير و شوراي وزيران را انتصاب مي‌كند – با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌شوند. قرار است قانون اساسي جديدي تنظيم گردد. احزاب و گروههاي سياسي بسياري فعال هستند كه بزرگترين آنها جبهه مردمي بلاروس (BNF)‌ است.

عضویت: سازمان ملل متحد ، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع ،‌کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر

اين منطقه – بخشي از روسيه از پايان قرن هجدهم – بعضي از سخت‌ترني نبردهاي بين روسيه و آلمان در جنگ جهاني اول را به خود ديد: به دنبال انقلاب روسيه، جمهوري شوروي بيلوروسي اعلام موجوديت كرد(1919). اين جمهوري در همان سال مورد هجوم لهستان قرار گرفن و در 1921 بين لهستان و شوروي تقسيم گرديد. بيلوروسي در جنگ جهاني دوم ويران شد. در 1945 بيلوروسيها در يكي از جمهوريهاي شوروي دوباره وحدت يافتند. عدم توجه مشهود شوروي دوباره وحدت يافتند. عدم توجه مشهود شوروي به اين جمهوري در زمان واقعه نيروگاه هسته‌اي چرنوبيل (درست در آن سوي مرز اوكراين) موجب قويت خيزش مجدد حس هويت ملي بلاروس گشت. آلودگي منتشره از چرنوبيل بر حدود 20% از خاك اين جمهوري تأثير گذاشت و موجب قرق بعضي مناطق و لزوم اسكان مجدد نزديك به دو ميليون نفر شد. بيلوروسي به دنبال كودتاي نافرجام كمونيستهاي تندرو در مسكو (سپتامبر 1991) اعلام استقلال كرد و – با نام بلاروس – در زمان انحلال شوروي از سوي جامعه بين المللي به رسميت شناخته شد.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: اين آمار موجود نيست. خدمت سربازي: 2 سال.

آموزش

ميزان با سوادي: 95% (تخمين 1992). سنين تحصيل اجباري: 5 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 3 دانشگاه و 4 پلي تكنيك.

اقتصاد

با اين كه بلاروس منابع طبيعي كمي دارد، اقتصاد آن شديداً صنعتي است. صنايع بزرگ مهندسي سنگين، شيميايي، كودسازي، پالايش نفت و الياف مصنوعي به صورت بخشي از رژيم اقتصاد دولتي شوروي ايجاد شد. بلاروس به تجارت با ديگر جمهوريهاي شوروي سابق وابسته است و از آنها مواد اوليه براي صنايعش وارد مي‌كند و به آنها به صورت بازار براي كالاهاي صنعتي‌اش متكي است. اقدامات ناچيزي براي ايجاد اقتصاد بازار انجام شده است و بلاروس با مشكلات شديد اقتصادي رو به روست. بخش كشاورزي بيشتر به توليد خوراك براي گاوهاي گوشتي، خوك و طيور مي‌پردازد. گياه كتان براي صادرات و صنعت پارچه بافي محلي كشت مي‌شود. جنگلهاي وسيع صنايع مهم چوب و كاغذ سازي را تغذيه مي‌كند.

تبلیغات اینترنتی
 


سلامتی:   بیماریها  |  داروها  |  گیاهان دارویی

   
تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی زبان
 

© 2007 - 2021 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی