برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی

بلغارستان ( Bulgaria )

اطلاعات کلی

پایتخت: صوفيا( صوفيه)
زبان رسمی: بلغاري ( رسمي 89%) ، تركي ( 11%)
نوع حکومت: جمهوري
واحد پول: لو(lev)
مذهب: ارتودكس (80%) ، اسلام سني (8%)
امید طول عمر: 72/6 سال
رشد سالانه جمعیت: 0.92( july 2004 est)درصد

جمعیت: 7,517,973 نفر(july 2004 est)


سرود ملی

جغرافیای کشور بلغارستان

كوههاي بالكان از شرق تا غرب و مركز بلغارستان مي گذرد. در شمال ، تپه هاي كم ارتفاع به رود دانوب متمايل است. در جنوب، منطقه اي از زمينهاي پست كوههاي بالكان را از گرانكوهي بلند و چين دار كه بلند ترين قله بلغارستان در آن است جدا مي كند.  رودهاي مهم : دانوب، ايسكر، مارتيسا، تونجا.  بلند ترين نقطه : موسالا ، 2925 متر.  آب و هوا:شمال كشور تابستانهاي گرم و زمستانهاي سرد دارد، در حالي كه جنوب شرق از آب و هواي مديترانه اي بر خوردار است.

شهرهای مهم: پلووديف , وارنا, بورگاس, روسه, استارازاگوارا, دوبريچ ( تولبوخين سابق ), شومت
مساحت: 110,912کیلومتر مربع
خط ساحلی: 354کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 43 درجه شمالی و 25 درجه شرقی

حکومت

240 عضو مجمع ملي هر پنج سال تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه با راي تمامي افراد بالغ انتخاب مي شوند. رئيس جمهور كه مستقيما براي پنج سال اننتخاب مي گردد نخست وزير و شوراي وزيراني را انتصاب مي كند كه از حمايت اكثريت در محمع بر خوردارند .  احزاب عمده سياسي عبارتند از : • اتحاد نيروهاي دموكراتيك ( ميانه رو) • حزب سوسياليست ( كمونيست سابق) • جنبش براي حقوق و آزادي ( تركي) .

عضویت: سازمان ملل متحد,کنفرانس امنیت و همکاری اروپا,شورای اروپا

تاریخ معاصر

در اواخر قرن نوزدهم ، مداخله روسيه در سرزمينهاي امپراتوري عثماني در بالكان منجر به تشكيل كشور خود مختار بلغاري در 1878 گشت. بلغارستان تا سال 1908 شاهزاده نشين و تا 1946 پارشاه مستقلي بود. با اين حال ، مرزهايي كه در كنفرانس بر لين ( 1878) تعيين شده بود ، بلغارها را راضي نكرد و براي به دست آوردن زمينهاي كه طبق پيمان سن استفانو (1877) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند. بلغارستان كه در دو جنگ اول (1885 و 1912) پيروز گشت در جنگ نهايي بالكان (1913) و دو جنگ جهاني (1915 تا 1918 و 1944) مغلوب شد و سرزمينهايي را از دست داد. پس از اشغال كشور به دست ارتش سرخ (1944)و رژيمي كمونيستي بر قرار و پادشاه تبعيد شد ( 1946)و به دنبال تظاهرات مردمي در 1989, تئودور ژيفوك (متولد 1911) رهبر تندروي رژيم را اصلاح طلباني بر كنار كردند كه يا وعده انتخابات آزاد, از نقش رهبري حزب كمونيست دست كشيدند. در ژوئن 1990 انتخابات آزاد بر گزار شد و حزب سوسياليست سابق به قدرت بازگردانده شد. اين حزب كه با مشكلات شديد اقتصادي روبرو بود نتوانست به تنهايي حكومت كند و در 1991 دولتي ائتلافي بدون بر تري هيچ حزبي زمام امور را در دست مختلف سه حزب اصلي روي كار آمده اند.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: 000/107 (تخمين 1991). خدمت سربازي : 18 ماه.

آموزش

ميزان با سوادي: اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 18( شامل 8 موسسه همطراز با دانشگاه ).

اقتصاد

بلغارستان با خاكي حاصلخيز و اندكي منابع طبيعي ديگر، اقتصادي استوار بر كشاورزي دارد. توليد در تعاوني هاي بزرگ مكانيزه متمركز است . محصولات عمده شامل: غلات ( گندم، ذرت، جو.) و ميوه ( انگور) و به طور فزاينده اي تنباكو است. توليدات كشاورزي اساس صنايع غذايي و شراب سازي و تنباكو را تشكيل مي دهد . وامهاي بلوك شرق در توسعه صنايع منجمله مهندسي و كود سازي و شيميايي نقش داشته است. به دنبال آشوبهاي اجتماعي ‌اقتصادي و سياسي كه اروپايي شرق را پس از 1990 در بر گرفت الكوهاي تجارت در اين منطقه مختل گشت. بلغارستان كه روابط تجاري اش با شوروي به ويژه نزديك بود، با كمبود هاي شديد بسياري از كالاها و از جمله نفت، بيشتر از اغلب كشور هاي اروپا ي شرقي لطمه ديد. توليد صنعتي كاهش يافت ولي پيشرفت در امر خصوصي كردن صنعت و كشاورزي حاصل شده است.

تبلیغات اینترنتی
 


سلامتی:   داروها  |  گیاهان دارویی  |  بیماریها

   
تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی زبان
 

© 2007 - 2021 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی