برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی

بلژیک ( Belgium )

اطلاعات کلی

پایتخت: بروکسل
زبان رسمی: فلامانی (یکی از گویشهای هلندی) ، فرانسوی
نوع حکومت: پادشاهی
واحد پول: یورو
مذهب: کاتولیک رومی
امید طول عمر: 74/3 سال
رشد سالانه جمعیت: 0.16 %درصد (July 2004 est)

جمعیت: 10348276 نفر (July 2004 est)


سرود ملی

جغرافیای کشور بلژیک

فلات جنگي آردن در شمال شرق كشور جاي دارد. جلگه‌هاي مركزي بلژيك (منطقه‌اي مهم از نظر كشاورزي) پوشيده است از بادرفت حاصلخيزط. منطقه شمالي كه مسطح و كم ارتفاع است، شامل فلات ماسه‌اي كمپن لند درشرق و جلگه فلاندر درغرب است. در محاصره سدها در پشت تلماسه‌هاي ساحلي اراضيي است كه سابقا مانداب و مرداب بوده و اكنون از دريا بازپس گرفته شده و به صورت زمينهاي كشاورزي درآمده است.  رودهاي مهم: شلدت (شلد يا اسكو)،‌موز، سامبر.  بلندترين نقطه: بوترانژ، 694 متر.  آب وهوا: بلژيك تابستانهاي نسبتا خنك و زمستانهاي معتدل و بارندگي كافي در تمامي سال دارد. مناطق دور از دريا تابستانهاي گرمتر و زمستانهاي سردتري دارد.

شهرهای مهم: آردن,آنتورپن,لیئژ,گنت,شارلروی,مالین,کورترای,نامور,بروگه,مونس
مساحت: 30,528 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 66/5 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 50 درجه و 50 دقیقه شمالی و 4 درجه شرقی

حکومت

حكومت بلژيك پادشاهي مشروطه است. مجلس نمايندگان متشكل است از 212 عضو كه براي دوره‌اي چهار ساله با رأي تمامي افراد بالغ تحت سيستم تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه انتخاب مي‌شوند. مجلس سنا182 عضو دارد: 106 نفر مستقميا انتخاب مي‌گردند. 50 نفر منتخب شوراهاي محلي هستند، 25 نفر را اعضاي مذكور انتخاب مي‌كنند و به علاوه وليعهد. پادشاه شخصي را به نخست وزيري انتصاب مي‌كند كه از پشتيباني اكثريت در مجلس نمايندگان برخوردار است و بر اساس توصيه نخست وزير ديگر اعضاي كابينه را نيز انتصاب مي‌كند.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • حزب سوسيال مسيحي فلاماني • همتاي فرانسوي زبانش • حزب ليبرال فلاماني • حزب ليبرال فرانسوي • احزاب محلي فلاماني و والوني شوراهاي مستقيما انتخاب شده محلي فلاندر و والون و بروكسل اختيارات بسياري دارند.

عضویت: سازمان ملل متحد، پيمان آتلانتيك شمالي، جامعه اروپا، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، اتحاديه اروپاي غربي، شوراي اروپا، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه.

تاریخ معاصر

بي طرفي بلژيك با اشغال كشور از طرف آلمان در 1914 نقض شد (و باعث اعلام جنگ بريتانيا به آلمان گشت). مقاومت شجاعانه آلبر پادشاه كشور در سالهاي 1914 تا 1918 موج تحسين بين المللي شد؛ در حالي كه تسليم شدن لئوپولد سوم در زمان اشغال مجدد كشور از 1940 تا 1945 به دست آلمان انتقادات شديد را در پي داشت. كنگو بلژيك، كه به صورت مايملك شخصي لئوپولد دوم در 1879 به دست آمده بود، درميان هرج و مرج در 1960 رها شد. بلژيك هم اكنون مركز اصلي اداره جامعه اروپا و پيمان آتلانتيك شمالي است ولي اين كشور گرفتار رفابت حاد ميان فلاماني زبانان و فرانسوي زبانان است و به تدريج به سوي نظام فدرال پيش مي‌رود.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: 450/85 (1991). خدمت سربازي: 10 ماه يا 1 سال.

آموزش

ميزان باسوادي: 98% سنين تحصيل اجباري: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه: 18 (شامل 11 مؤسسه همطراز با دانشگاه).

اقتصاد

بلژيك كشوري كوچك، صنعتي، با تراكم جمعيت بالا و داراي منابع طبيعي اندك است. در مركز و شمال، خاك در مجموع حاصلخيز است و آب و هوا موجب بازدهي بالايي از گندم، چغندر قند، چمن و علوفه است. فلز كاري، كه در اصل بر اساس ذخاير كوچك مواد معدني در آردن بود مهمترين صنايع است. منسوجات، مواد شيميايي، سراميك،شيشه و لاستيك نيز جايگاه مهمي دارند ولي به غير از زغال سنگ، تقريبا تمامي مواد خام مورد نياز صنايع اكنون بايد وارد شود. مشكلات اقتصادي دهه‌هاي 1970 و 1980 انعكاسي از نقسيم زباني بلژيك بوده است. بيكاري بيشتر منحصر به منطقه والون فرانسوي زبان در جنوب است، در حالي كه صنايع در شمال فلاماني رونق داشته است. بانكداري، تجارت و به ويژه امور اداري شمار روز افزوني را در استخدام خود دارد، و بروكسل از نقشش به عنوان پايتخت غير رسمي جامعه اروپا سود برده است.

تبلیغات اینترنتی
 


سلامتی:   بیماریها  |  داروها  |  گیاهان دارویی

   
تمام وب    وب سایتها و وب لاگهای فارسی زبان
 

© 2007 - 2021 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی