برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

ماه: روز:
توضیحات:

شما می توانید به سادگی از طریق ابزار جستجو بر حسب زمان و یا کلمات کلیدی به جستجوی وقایع تاریخی بردازید.

موضوعات داغ جستجو:

شما می توانید علاوه بر جستجوهای روزانه خود با جستجو در موضوعات داغ روز مرتبط به این بخش هر لحظه اطلاعات عمومی خود را به روز رسانی کنید.

تاریخ , تمدن , شمسی , قمری , میلادی , زرتشتی , معاصر , یونان , فلسفه , ایران


امروز، معاهده تاریخی سیاسی و نظامی معروف به" كام بره "در ناحیهای موسوم به همین نام به امضاص رسید .در این قرارداد پاپ" ژول دوم "جنگجوترین رهبر كاتولیك - لوئی دوازدهم پادشاه فرانسه - ماكسی میلیان امپراتور آلمان - فردیناند پادشاه آراگون و فرمانروایان فلورانس و میلان ،علیه" ونیز "متحد شدند .نتیجه ئاین اتحاد شكست ونیزیها در 14 مه 1509 میلادی بود .به روز 14 مه 1509 مراجعه شود.

امروز، انقلاب خونین معروف به" انقلاب اكوس "كه از روز 12 سپتامبر 1745 میلادی به رهبری" شارل ادوارد "آغاز شده بود با قتل عام انقلابیون توسط" دوك دوكمبرلند "پسر جورج دوم پادشاه انگلستان كه قیام در زمان او رخ داده بود ،پایان یافت .در این ماجرا تقریباش كلیه ئشورشیان كشته شدند و دوك دوكمبرلند به" قصاب اكوس "معروف شد .به روز 12 سپتامبر 1745 مراجعه شود.

امروز، "گاسپارمونژ "یكی از برجستهترین ریاضیدانان و علمای قرون 18 و 19 فرانسه بعد از 72 سال زندگی ،بدرود حیات گفت .این عالم بزرگ ریاضی ،روز 4 اكتبر 1746 میلادی در" بون "متولد شده بود و ابداع" هندسه ئترسیمی "متعلق به اوست .مونژ شیمیدان نیز بود و از راه تهیه باروت و مواد منفجره ،خدمات زیادی به انقلابیون فرانسه كرد .به روز 4 اكتبر 1746 مراجعه شود.

امروز، "اسلوچفسكی "شاعر و ادیب معروف قرن نوزدهم میلادی روسیه در شهری به نام" سن پطرزبورگ "قدم به عرصه وجود گذاشت .پدرش مدیر مدرسه و مادرش موسیقیدان بود و تحت تعلیمات این دو ،اسلوچفسكی ،تحصیلات خود را به پایان رسانید و در 23 سالگی اولین مجموعه آثارش را به نام" زندگیها "منتشر كرد .وی روز 13 نوامبر سال 1904 میلادی مرد .به روز 13 نوامبر سال 1904 مراجعه شود.

امروز، قتل عام" بلغارستان "توسط سپاهیان عثمانی در آن سرزمین اتفاق افتاد و در جریان این واقعه دهشتناك 20 هزار نفر از مردم بیگناه بلغارستان كشته شدند و 79 دهكده در آتش سوخت .علت این قتل عام ،شورش مختصری بود كه در آن سرزمین ایجاد شده بود .چون عثمانی میخواست با این وسیله از مردم سایر ممالك متصرفی خود زهر چشم بگیرد ،این قتل عام خونین را به راه انداخت .به روز 1 ژوییه 1876 مراجعه شود.

امروز، سلطنت" سلطان محمد خامس "یكی از آخرین امپراتوران عثمانی آغاز شد .این امپراتور كه اولین پادشاه مشروطیت عثمانی محسوب میشود ،فرزند" عبدالمجید "و برادر سلطان عبدالحمید دوم بود .وقتی به سبب اشتباهات فراوان عبدالحمید دوم امپراتوری عثمانی در آستانه ئانقراض قرار گرفت ،انقلابیون و مشروطهخواهان تركیه قیام كردند و او را عزل نمودند و برادرش را به جای او به پادشاهی برداشتند.

امروز، "ژرژ كلمانسو "سیاستمدار بزرگ و نخستوزیر میهنپرست معروف فرانسه در قرون نوزدهم و بیستم میلادی ،بعد از 88 سال زندگی سراسر مبارزه و تواصم با افتخار بدرود حیات گفت .كلمانسو كه به سبب دفاع مداوم از فرانسه به" ببر فرانسه "معروف شده بود ،روز 28 سپتامبر 1841 در" موئی لرون آن پارد "متولد شده بود و در قرارداد صلح بعد از جنگ اول ،عضو اصلی بود .به روز 28 سپتامبر 1841 مراجعه شود.

امروز، "آتن "پایتخت باستانی و تاریخی كشور یونان ،در جریان جنگهای بینالملل دوم ،به تصرف نیروهای آلمان نازی درآمد و پرچم صلیب شكسته ئرایش سوم بر فراز عمارات شهر بالا رفت .قبل از آلمانیها ،ایتالیا كه متحد آلمان در جنگ بود ،تصمیم به تصرف آتن داشت ولی شكست خورد و حمله ئآلمان به یونان به تلافی شكست ایتالیا بود .به روز 28 اكتبر 1940 و 6 آوریل 1941 مراجعه شود.

امروز، "توگو "یكی از ممالك سواحل" خلیج گینه "در قاره آفریقا استقلال پیدا كرد .این كشور كه قبلاش در شمار مستعمرات فرانسه محسوب میشد ،بین ممالك" داهومی و گانا "قرار گرفته و مجموعاش 56/600 كیلومتر مربع مساحت دارد و در آن ،در حدود دو میلیون نفر جمعیت زندگی میكنند .پایتخت توگو كه در جنوب آن كشور واقع شده است شهری زیبا) نیمه آفریقایی-نیمه اروپایی (است كه" لومه "نام دارد.

امروز، "سیرالئون "مستعمره ئپیشین كشور بریتانیانی كبیر در قاره آفریقا به كسب استقلال توفیق یافت .این كشور كوچك كه در ساحل اقیانوس اطلس قرار دارد در حدود 73000 كیلومتر مساحت دارد و در این مساحت ،جمعیتی در حدود سه میلیون نفر زندگی میكنند .كشور سیرالئون دارای پایتختی به نام" فریتاون "است كه در مغرب آن كشور واقع شده است.

امروز، شورش بزرگ ایران معروف به" شورش سرداران "آغاز شد .در این شورش سرداران بزرگ ایرانی علیه خسرو دوم ساسانی معروف به" خسرو پرویز "قیام كردند زیرا وی كه در جنگ با هراكلیوس "امپراتور روم از او شكست خورده بود گناه را متوجه بعضی سرداران خود كرده و آنها را كشته بود .در پایان این شورش ،خلع خسرو پرویز از سلطنت و آغاز سلطنت فرزندش" شیرویه "بود.

پشتیبانان جس جو | Sponsored Links
 


امروز:   استخاره با قرآن  |  عکس روز  |  سرمایه  |  روزنامه ها  |  آب و هوا  |  اخبار

   
ماه: روز:
 

© 2007 - 2017 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | درج آگهی | افزایش بازدید