برای:  وب | تصاویر | فیلم ها | لینکها | بیشتر ▼
ورود به سیستم

ماه: روز:
نتایج جستجو: 1 تا 10 از 10 نتیجه یافته شده در جستجوی 14می

14 می سال 1050

اولین قدم برای احداث شهری كه امروزه به عنوان پایتخت كشوری اسكاندیناوی نروژ خوانده میشود برداشته شد و این اولین قدم ،ایجاد ساختمانی برای سكونت یك دهقان نروژی بود كه هنوز هم خرابههای آن حفظ میشود .بعدها از تمركز ساختمانهای مختلف دیگری در این منطقه كه نسبت به سایر نواحی نروژ دارای موقعیت و آب و هوای بهتری بود شهر" اسلو "به وجود آمد.

14 می سال 1509

جنگ تاریخی معروف به" آگ نادل "در محلی به همین نام واقع در سرزمین ایتالیا میان فرانسویها و ونیزیها اتفاق افتاد .لوئی دوازدهم پادشاه فرانسه كه به موجب معاهده معروف" كامبره "با پاپ" ژول دوم "علیه قدرت روزافزون ونیز متحد شده بود ،در این جنگ ونیزیها را شكست داد و با تقاضای صلح ونیزیها از پاپ "جنگ پایان یافت .به روز 27 آوریل 1508 مراجعه شود.

14 می سال 1575

سرزمین وسیع" آنگولا "در مغرب قاره آفریقا به تصرف پرتغالیها درآمد و با وجودی كه اكثر ممالك آفریقائی به استقلال رسیدهاند ،هنوز آنگولا به كسب استقلال نائل نشده است" آنگولا "سرزمینی است به مساحت 1/241/885 كیلومتر مربع) چهارده برابر مساحت خاك پرتغال (كه 5 میلیون نفر جمعیت دارد و دارای معادن سرشار الماس و طلا و مس و آهن است .پایتخت آنگولا" لوآندا "نام دارد.

14 می سال 1610

"هانری چهارم "پادشاه قرون شانزدهم و هفدهم میلادی فرانسه ،پس از 21 سال سلطنت و 57 سال زندگی بدرود حیات گفت .و عامل قتل وی مرد متعصبی به نام" روایاك "بود كه با كارد پادشاه را كشت .هانری چهارم روز 12 سپتامبر 1553 میلادی در" پو "قدم به عرصه ئوجود گذاشته بود و روز 25 مارس 1589 پس از مرگ هانری سوم به سلطنت فرانسه رسیده بود .به روز 12 سپتامبر 1553 مراجعه شود.

14 می سال 1688

"پطر كبیر "امپراتور نامدار روسیه اولین قیام خود را برای تصاحب تاج و تختی كه متعلق به او بود آغاز نمود .پطر كبیر فرزند" آلكسی "امپراتور معروف روسیه بود .بعد از مرگ آلكسی ،برادران و خواهر بزرگترش مانع از سلطنت او شدند و ابتدا فئودور و سپس ایوان و بعد سوفی خواهرش سلطنت كردند .قیام پطر كبیر در این روز علیه ایوان بود كه با پشتیبانی سوفی از ایوان به ضرر پطر كبیر تمام شد.

14 می سال 1700

"كپنهاك "پایتخت زیبا و معروف دانمارك ،در جریان جنگهای 4 دولت شرقی و شمالی اروپا تحت محاصره ئسپاهیان سوئدی درآمد .فرماندهی سپاهیان سوئدی با پادشاه جوان و شجاع آن كشور به نام شارل دوازدهم بود و او با وجودی كه لهستان و دانمارك و روسیه علیه او اتحاد كرده بودند ،با شجاعت كمنظیری دانماركیها را شكست داد و آنها را مجبور به امضاص قرارداد تراندال كرد .به روز 24 آوریل 1700 مراجعه شود.

14 می سال 1770

"باغ نباتات "كه یكی از قدیمیترین ،باغهای جهان است ،به همت" كنتدوبوفون "طبیعیدان مشهور فرانسوی تاصسیس شد در آن زمان ،هدف بوفون جمعآوری گیاهان نادری بود كه در فرانسه وجود نداشت و چون آن را به پادشاه وقت هدیه كرده بود به باغ شاه معروف گردید .بیش از یكصد هزار نوع گیاهان مختلف از سراسر جهان در این باغ بزرگ و موزه ئطبیعی وجود دارد .به روز 14 اوت 1788 مراجعه شود.

14 می سال 1864

"جئورجیا "یكی از ایالات مهم جنوبی آمریكا در جنگهای معروف به انفصال كه میان ایالات شمال و جنوبی آمریكا بر سر آزادی سیاهپوستان در گرفته بود به تصرف ژنرال" شرمان "یكی از فرماندهان نیروهای شمالی درآمد .برای تصرف جئورجیا ،سپاهیان جنوبی شجاعانه دفاع كردند و بارها كار به جنگ تن به تن كشید و با این وصف جنوبیها به سبب كمی نفرات و اسلحه از نیروهای مجهز شمالی شكست خوردند.

14 می سال 1942

"فیلیپین "مجمعالجزایر معروف آسیای جنوب شرقی ،بعد از 5 ماه جنگ ،سرانجام به تصرف ژاپنیها در آمد .این جزایر كه در اقیانوس آرام قرار دارند ،از روز 8 دسامبر 1941 میلادی مورد حمله ئژاپنیها قرار گرفته بود .دوران سلطه ئژاپنیها بر فیلیپین ،تا روز 20 ماه سپتامبر 1945 میلادی كه در جنگ دوم شكست خوردند ادامه داشت و در این تاریخ دوباره فیلیپین آزاد شد.

14 می سال 1955

قرارداد تاریخی و مهم سیاسی و نظامی معروف به" قرارداد ورشو "در ورشو پایتخت لهستان میان 8 كشور كمونیستی اروپا به امضاص رسید .این قرارداد به ابتكار" اوتو گروتوهول "و برای مقابله با قرارداد آتلانتیك شمالی كه میان دولتهای غربی و طرفدار آمریكا به امضاص رسیده بود ،با عضویت" روسیه - آلبانی - بلغارستان - چك اسلواكی - رومانی - مجارستان - لهستان و آلمان شرقی "امضاص شد.

تبلیغات اینترنتی
 


امروز:   عکس روز  |  استخاره با قرآن  |  روزنامه ها  |  آب و هوا  |  سرمایه  |  اخبار

   
ماه: روز:
 

© 2007 - 2019 Jasjoo

ارسال نظرات | کلمات کلیدی | تبلیغات اینترنتی